Certyfikat SSL

Co to jest certyfikat SSL ?

Certyfikat SSL inaczej (SECURE SOCKET LAYER). Certyfikat niezbędny do poświadczenia wiarygodności witryny jak i właściciela domeny. Zabezpiecza użytkowników danej strony poprzez szyfrowanie danych pomiędzy klientem a serwerem. Certyfikat SSL jest wydawany na określoną domenę poprzez weryfikacje danych właściciela . Wchodząc na stronę zabezpieczoną certyfikatem możemy mieć pewność, że nasze dane są bezpieczne.

Jak zabezpieczyć swoją  stronę.

Kto wydaje certyfikaty SSL ? Ile to kosztuje?

Za nim zakupimy certyfikat SSL powinniśmy upewnić się ,że nasz dostawca proponuje certyfikaty zgodne z standardem globalnym WEBTRUST i ,że każda przeglądarka będzie go uwierzytelniać. Pomimo tego , że ok 3mln witryn przeszło na SSL w 2008 roku to wiarygodność certyfikatu spełniało tylko 1/3 z nich. Sytuacja dzisiaj diametralnie się zmieniła jednak dalej należy pamiętać o tym aby Certyfikat zakupiony przez nas był z pewnego źródła. Koszt certyfikatu nie jest tak duży do stopnia zabezpieczenia naszej witryny, a tym bardziej budowania wiarygodnego wizerunku naszej firmy. Oczywiście certyfikat certyfikatowi jest nierówny co przekłada się na poziom zabezpieczenia. Tutaj powinniśmy się zastanowić na ile powinniśmy zabezpieczyć naszą witrynę.  Najpopularniejszym zabezpieczeniem witryny jest SSL/TLS. Zabezpieczenie to szyfruje dane poprzez protokół z symetrycznym utworzeniem klucza w danej sesji.

Certyfikat SSL ,a ranking Google.

Jak wprowadzić bezpiecznie certyfikat ssl? Kto powinien przejść na SSL?

Firma Google oświadczyła ,że certyfikat SSL będzie miał wpływ na pozycję domeny w rankingu GOOGLE. Informacja ta szybko wywołała zamieszanie w branży SEO (branża pozycjonująca strony www). Firmy ,które bez odpowiedniej wiedzy przechodzą na SSL obniżają swoją pozycję w Google lub wypadają nawet z indeksu. Dlatego odradzamy instalację certyfikatu bez odpowiedniej wiedzy gdyż możemy stracić wiele pieniędzy, które wcześniej zainwestowaliśmy w pozycjonowanie. Na portalach i forach możemy przeczytać mieszane uczucia względem certyfikatów SSL w odniesieniu do rankingu GOOGLE. Google przyznało ,że na pozycjonowanie większy wpływ ma treść strony niż sam certyfikat. W oświadczeniu możemy znaleźć informacje ,że certyfikat ma wpływ mniejszy niż 1% na wysokość pozycji domeny. Czy warto więc przechodzić na Certyfikat SSL posiadając pozycję w rankingu GOOGLE TOP10?? Każdy powinien sam podjąć decyzję pamiętając o tym ,że mogą wystąpić zawirowania w rankingu Google naszej pozycji. W naszej opinii warto przejść na protokół SSL  gdyż firma Google lubi zmieniać algorytm ,który odpowiedzialny za punktacje w pozycjonowaniu. Choć teraz certyfikat SSL ma mniejsze znaczenie to nie znaczy,że w przyszłości będzie tak samo. Dla firm zajmujących się sprzedażą w internecie, instytucji finansowych czy portali internetowych wprowadzenie SSL powinno stanowić konieczność. Nie wyobrażamy sobie ,że serwery na których przechowywane są dane użytkowników mogłyby być niezabezpieczone.

Jak poznać czy strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL?

Witryny , które zaczynają się prefiksem “https” są stronami używającymi szyfrowanego połączenia. Ważnym znakiem ,którego używają przeglądarki jest zielona kłódka najczęściej umiejscowiona przy adresie przeglądarki. Klikając na tą ikonę możemy zobaczyć dane certyfikatu takie jak datę ważności, wystawcę i nazwę .