Legalne Oprogramowanie

Dlaczego warto zakupić licencje?

Postanowiliśmy przybliżyć ważny temat legalności oprogramowania. Proceder wykorzystywania nie legalnego oprogramowania przez firmy do użytku komercyjnego to prawdziwa zmora Polskich firm. W większości są to działania zaplanowane o których wiedzą prezesi małych jak i większych firm. Jednak największą plagą, która rozprzestrzenia nielegalne oprogramowanie jest internet. Chcielibyśmy obiektywnie spojrzeć na problem legalności nie tylko stosowanej w Agencjach reklamowych ale i przez młodych freelancerów którzy zaczynają przygodę z grafiką, reklamą czy marketingiem.

Tutaj masz za  free.

Niemoralna propozycja , a zdobywanie przewagi nad konkurencją.

Chyba każdy spotkał się z linkami oraz portalami w internecie zachęcającymi do ściągnięcia nielegalnego oprogramowania. Rozpowszechniane są nie tylko drogie oprogramowania warte kilkanaście tysięcy złotych ale i filmy, muzyka czy gry komputerowe. Jako ,że nasza firma świadczy usługi reklamowe chcielibyśmy się skupić na programach do obróbki obrazów graficznych, kombajnów 3d do wizualizacji jak i animacji oraz wszystkich narzędzi wykorzystywanych w studiach graficznych, agencjach reklamowych czy w biurach projektowych. Coraz częściej słyszymy o zamykanych portalach wymiany plików , które w regulaminach mają umieszczone adnotacje, że nie odpowiadają za treści oraz pliki umieszczane na ich serwerach. Nas osobiście regulamin takich “firm nie przekonuje” gdyż zarabiają one pieniądze na krzywdzie producentów oprogramowania . Choć w ostatnich latach proceder ten się zmniejszył to i tak w Polsce jest on bardzo wyraźny. Nie uważamy, że nasz artykuł zmieni choćby jedno postępowanie użytkownika nielegalnego oprogramowania, ale rozwinie problem który odbija się na branży reklamowej oraz wydawców zaawansowanych technologi. Choć problem dostępności nielegalnego oprogramowania jest poważny to przeświadczenie przez wielu użytkowników jest zatrważające. Niestety ale społeczność nie dojrzała do tego że korzystanie z nieopłaconego oprogramowania, wykorzystywanie czyjegoś pomysłu bez zgody tej osoby  jest to takie samo przestępstwo jak kradziey samochodu. Problem jest jednak bardziej obszerny. Firmy jak i projektanci korzystający z legalnego oprogramowania stają się mniej konkurencyjni w stosunku do ludzi łamiących zabezpieczenia licencyjne. Na portalach  takich jak “use me” czy “oferia” można spotkać ludzi ,którzy wykonują projekty graficzne za pół darmo gdyż nie posiadają bagażu finansowego w postaci utrzymania  licencji programu z którego korzystają. Można więc powiedzieć ,że straty odnotowują nie tylko wydawcy ale również użytkownicy działający legalnie.

Subskrybcja oprogramowania.

Licencje i możliwości  działania na legalnym oprogramowaniu.

Licencjonowanie oprogramowania przeszło ewolucję. Firmy niechętnie sprzedają swój produkt na własność  na tak zwanych licencjach wieczystych. Oznacza to , że Agencje Reklamowe i użytkownicy chcący projektować legalnie muszą pogodzić się z wypożyczaniem oprogramowania o tak zwane subskrybcje. Polega to na wykupywaniu oprogramowania na określony czas. Niestety ,ale koszt 3 letniego wypożyczenia np najpopularniejszego oprogramowania do grafiki 3d firmy Autodesk 3dsMax równe jest kosztowi licencji wieczystej z poprzednich lat. Również firma Adobe ze swoimi produktami odeszła od licencji wieczystej co za tym idzie Photoshop, After Effects, Indesign i inne produkty tej firmy są na licencjach subskrybowanych. Podliczając koszty na jedno stanowisko Agencje reklamowe muszą pogodzić się z wydaniem ok 15000zł na rok  powiększone o pensje pracownika. Nie którym ciężko sobie wyobrazić takie koszty i utrzymanie np 10 stanowisk jednak z perspektywy większych firm produkcyjnych oraz Agencji Reklamowych ,które mają kilkunastu klientów są to koszty do zaakceptowania. Nie zapominajmy ,że są to programy bardzo zaawansowane technologicznie, które w krótkim czasie pozwalają zarobić duże pieniądze . Kampanie reklamowe większych firm zaczynają się od 50000zł  ,a koszty  wyprodukowania spotów reklamowych mogą przekraczać jeden milion. Również firmy produkujące oparte o programy CAD zarabiają na projektowaniu niemałe pieniądze. Skoro dochód firm korzystających z oprogramowania jest tak duży nie zrozumiałe jest dlaczego dalej dopuszczają się łamania prawa poprzez naruszenie praw autorskich.

Działajmy FairPLAY.

Zalety z posiadania legalnego oprogramowania

Chcielibyśmy wymienić zalety z posiadania legalnego oprogramowania.
  • Wsparcie techniczne Producenta

Zawsze istnieje ryzyko ,że oprogramowani nie działa tak jak należy. Legalne oprogramowanie pozwala nam uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów w krótkim czasie co czyni pracę projektanta bardziej komfortową.

  • Aktualizacje z pewnego źródła

Nie musimy się obawiać , że aktualizacje będą zainfekowane wirusem który może spowodować olbrzymie straty w naszych danych, a narzędzie z którego korzystamy jest oparte zawsze o aktualne rozwiązania.

  • Kompatybilność plików

Mamy pewność, że korzystanie z subskrybowanych licencji pozwoli nam otworzyć pliki z najnowszych wersji programów.

  • Korzystanie z zasobów Producenta

Często producenci na swoich serwerach umieszczają narzędzia , szablony projektów oraz elementy które możemy wykorzystać w swoim projekcie.

  • Rozwój oprogramowania

Dajemy zarobić producentowi co pozwoli mu w przyszłości rozwijać narzędzie ,na którym pracujemy co przekłada się na efektywniejszą naszą pracę , skrócenie czasu wykonywania procesów kreacji i zwiększenie przychodów.

  • Wiarygodność

Budujemy wiarygodne relacje pomiędzy naszymi klientami. Klient który wie ,że posiadamy legalne oprogramowanie może być pewien ,że również w stosunku do niego będziemy rzetelnie wywiązywać się z umów.

  • Brak konfliktu z prawem

Nie musimy się obawiać nalotu policji, zabrania naszego sprzętu oraz gigantycznych kar finansowych.

  • Satysfakcja

Oprogramowanie pokazuje w jakiej kondycji jest firma.

Kasa, Talent, Pasja

Każdy marzy o pracy w zawodzie opartej na Pasji. Jak więc postawić pierwsze kroki zachowując się jednocześnie fair w stosunku do Producentów oprogramowania przy braku środków finansowych. Producenci wychodzą często na przeciw młodym projektantom udostępniając licencje studenckie. Oczywiście nie są to licencje do użytku komercyjnego jednak pozwalają na nauczenie się programu, zgłębienie tajników zawodu przy zachowaniu legalności. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do programu a nie mamy ochoty wydawać 8000zł na rok (subskrybcja 3ds max) możemy sprawdzić program poprzez instalację 30 dniowego triala. W tym okresie poznamy tajniki programu oraz dowiemy się czy jest on odpowiedni do naszej pracy. Istnieją również programy darmowe open source rozwijane przez miłośników programowania. Przykładem takiego oprogramowania jest BLENDER do modelowania 3d. Choć nie jest tak zaawansowany jak wspomniany 3ds Max to możemy go wykorzystywać do celów komercyjnych. Większość programów ma swoje tańsze lub darmowe odpowiedniki, które możemy wykorzystać w swoich projektach.  Kolejną propozycją są różnego rodzaju fundusze z Unii Europejskiej które kładą nacisk na nowe Technologie i młodych specjalistów. Fundusze wspierają w zakupie oprogramowania jak i sprzętu komputerowego.  Jak widać do dyspozycji mamy wachlarz możliwości , które pozwalają rozwijać się w dziedzinie grafiki w sposób legalny.